Vážení rodiče a zákonní zástupci žáků, vážení pedagogičtí pracovníci
V záplavě neustálých měnících se nařízení a předpisů mi dovolte, abych Vám ujasnila, jak to tedy na naší škole je s distanční výukou.
1) Je distanční výuka povinná?
Dle novely školského zákona je distanční výuka povinná. Z daného ustanovení také vyplývá povinnost zákonných zástupců omlouvat neúčast žáka na distanční výuce, a to do tří kalendářních dnů od vzniku takové absence přes EduPage, případně telefonicky. Pokud žák neplní zadávané úkoly, třídní učitel nebo vyučující daného předmětu o tom informuje zákonného zástupce žáka, zjišťuje, co je příčinou a případně navrhuje postup řešení. Pokud však ani po domluvě s vyučujícím není dohoda splněna, považuje se tudíž takové neplnění úkolu za neomluvenou absenci.
2) Jak je to se zadáváním úkolů na distanční výuku a jaký nástroj používá škola pro online výuku?
Všechny úkoly jsou zadávány do jednotlivých tříd na našich webových stránkách (na týden) a také přes systém EduPage. Online hodiny jsou realizovány přes Google meet (žáci mají zavedeny školní účty). Nicméně od 18. 11. 2020 přistoupíme k nové možnosti - propojení aplikací Google meet a našeho systému EduPage, ke kterým mají přístup jak rodiče, tak žáci. Na online hodiny se žáci 3.-9. ročníků budou přihlašovat již přímo v daný den v EduPage v třídní knize své třídy, kde kliknou na ikonu kamerka. Z tohoto důvodu musí mít žáci své funkční heslo pro vstup do EduPage, přihlašovat se přes žákovský účet a ne přes účet rodičů.
Pokud se vyskytnou potíže s přihlášením do EduPage, spojte se svým TU a požádejte jej o heslo.
3) Online výuka?
Výuka online je pouze jedna z forem distančního vzdělávání. Na stejné úrovni stojí i plnění pracovních listů, zápisů, cvičení, úkolů teoretických i praktických. Při konání online výuky je obsah online výuky zadán i na našich webových stránkách (v jednotlivých třídách vždy na týden) a zapisován do třídní knihy EduPage. Žák má tak možnost plnit úkoly, i když se nezúčastnil online výuky.
4) Četnost online výuky
Online výuka probíhá na 1. stupni dvě hodiny denně - v matematice, českém jazyce, cizím jazyce, přírodovědě a vlastivědě.
Online výuka probíhá na 2. stupni maximálně tři hodiny denně - v matematice, českém jazyce, cizím jazyce, fyzice, zeměpisu, dějepisu, přírodopisu a chemii.
Výchovná poradkyně má zavedenou možnost individuálních online konzultací pro žáky posledního ročníku v pondělí od 16:00 do 17:00 hodin.
5) Jak je to s výchovami?
Výchovy jsou nedílnou součástí školního vzdělávacího programu. K výchovám přistupujeme tak, aby úkoly nebo projekty (1x za 3-4 týdny) příliš žáky nezatížily a byly pro ně spíše zábavou. (Např. namalovat obrázek, splnit pohybové aktivity v Tv, poslech nebo vypracování referátu v Hv, VkO apod.)
6) Jak je to s klasifikací?
Vzhledem k povinnosti distanční výuky lze samozřejmě také klasifikovat, a to např. odevzdaný úkol, splněný kvíz, test a v případě online zkoušení i ústní zkoušení atd. Co však klasifikovat známkou nelze, je neúčast na distanční výuce. V tomto případě není co hodnotit. Taková neúčast na distanční výuce = neplnění zadaného úkolu, cvičení, testu, kvízu, nepřítomnost na online hodině se bere jako nepřítomnost na výuce, a ta musí být omluvena. Není-li absence omluvena, počítá se jako neomluvená, a pak se postupuje podle počtu neomluvených hodin. Vždy se však škola nejdříve snaží kontaktovat zákonného zástupce a domluvit se na příčině a případném splnění úkolu.
7) Co když nemám doma možnost být připojen na počítači – nemám počítač?
Škola měla omezený počet notebooků k zapůjčení a na základě výpůjční smlouvy si zákonný zástupce převzal notebook ze školy i s přihlašovacími údaji.
Pokud si nevíte s něčím rady, nebojte se nás kontaktovat, pokusíme se problém řešit a jsme rádi za Vaši zpětnou vazbu. Naším zájmem je, aby se žáci co nejlépe vzdělávali, byli úspěšní a společnými silami jsme tuto neobvyklou situaci zvládli. Obzvláště v této nelehké době si Vaší spolupráce velmi vážíme.
Děkujeme.
S pozdravem
Mgr. Hana Kopecká, ředitelka školy