Spolupráce estonského Jõhvi a našeho města na úrovni škol potvrzena
Přátelství dvou lidí se buduje po dlouho dobu a mnohdy na počátku stojí série náhod a šťastných okolností. V našem případě to byla nejdříve učitelská konference v Evropském parlamentu v Bruselu v rámci projektu gymnázií pod názvem Vyslanecká škola EP a dále pak strategie radního Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Břížďaly na propojení českých a estonských středních škol v rámci kraje. Tyto dvě akce byly přesně tím momentem, které nejdříve bystřickému gymnáziu a posléze i oběma základním školám otevřely možnost spolupráce s Estonskem.
Estonsko, které v počtu obyvatel je o něco větší než Praha, je lídrem nejen v digitalizaci, ale i ve vzdělávání. Dokazují to poslední průzkumy v šetření PISA. Sami Estonci se nejdříve nechali inspirovat Finskem, aby posléze předehnali ve všech měřítkách svého finského učitele. Je tedy nasnadě se nechat někdy inspirovat příkladem dobré praxe.
Série realizovaných vzájemných návštěv a videorozhovorů v průběhu uplynulého roku nebyla ničím jiným než potvrzením, že zájem z naší strany trvá a hodláme spolupráci rozvíjet. Jako podstatný moment se ukázalo vypravení krajské delegace na jaře roku 2023 do Estonska pod záštitou českého velvyslance pana Davida Krále a následně lehce dobrodružná cesta do města Jõhvi k dojednání rámcové spolupráce s bystřickým a tamějším gymnáziem. Projevený zájem z naší strany byl podstatným hybatelem celého dění.
Poté následovalo pozvání zástupců vzdělávacích institucí z Jõhvi při příležitosti oslav 70. výročí založení gymnázia za podpory Města Bystřice a Kraje Vysočina v září loňského roku. Zde byly navrženy formy spolupráce a další strategie. Delegace z Jõhvi si prohlédla naše školy a ocenila jejich vybavení a celkové příjemné prostředí ke vzdělávání. Na formálních a neformálních setkáních učitelů a managementu škol jsme si stanovili další kroky spočívající v koordinaci projektu na úrovni bystřických škol a získání podpůrných prostředků pro přímou realizaci spolupráce. Gymnázium a ZŠ Nádražní podaly na počátku tohoto roku žádosti na sdílení zkušeností prostřednictvím projektu Erasmus Plus, ZŠ TGM tak učiní na podzim tohoto roku. Zbývá jen doufat, že budou projekty vybrány.
Pro koordinaci spolupráce na úrovní kraje byla v lednu tohoto roku Janem Břížďalou zřízena pracovní skupina česko-estonské spolupráce v počtu asi 15 členů, kde vedle zástupců Moravských Budějovic, Třebíče, Nové Města na Moravě, Havlíčkova Brodu, pracovníků Kraje Vysočina je zastoupeno i naše město, a to sice starostou města a zástupcem ředitele gymnázia. Pracovní skupina souhlasila s pozváním velvyslankyně Estonské republiky do Bystřice nad Pernštejnem za účelem představení projektu. Toto setkání se odehrálo v únoru tohoto roku. Paní velvyslankyně ocenila vřelé přijetí v našem městě a především stupeň spolupráce vzdělávacích institucí obou měst.
Následně v termínu od 11. – 13. března 2024 v estonském Jõhvi proběhla reciproční návštěva zástupců bystřických škol – ZŠ Nádražní, ZŠ TGM a našeho gymnázia. Oficiální jednání za doprovodu Jana Břížďaly a zástupců Kraje Vysočina se odehrálo v reprezentační budově města Jõhvi. Na jednání s oběma místostarosty města bylo potvrzeno partnerství obou měst na úrovni vzdělávacích institucí. Další program se skládal z oficiálních přijetí ve spřátelených školách a z prohlídek těchto škol. ZŠ Nádražní uzavřela partnerství s estonskou Státní základní školou, ZŠ TGM s Ruskou základní školou a gymnázium s tamějším gymnáziem.
Několikadenní jednání potvrdilo známý fakt, že estonské školství zaznamenalo od svého vstupu do EU, ať už hovoříme o budovách škol, které vesměs dosahují stáří max. do 10 let, či o jejich vybavení nebo o formách spolupráce učitelů ve vzdělávacím procesu žáků. Nelze než se nechat vtáhnout a inspirovat se jejich dobrým příkladem v praxi ověřeným a fungujícím.
Výše uvedené aktivity nejsou konečné. Již dnes probíhají videokonference mezi školami a výměna materiálů. Naším přáním je umožnit vycestovat učitelům a žákům. Nezbývá než věřit, že naše projekty postoupí do užšího výběru a budeme moci vše naplánované realizovat za finanční podpory projektu Erasmus Plus.
Libor Veselý, koordinátor spolupráce česko-estonského partnerství pro Bystřici n. P.