Konzultační hodiny v kabinetu výchovného poradenství
- středa 13:45 - 14:30 - po předchozí domluvě (telefonicky, e-mailem, EduPage),
- jiný termín po předchozí domluvě,
- konzultace je možné realizovat i on-line.
• • •
JAK SI VYBRAT ŠKOLU?
VIDEO - ZDE (Jak si vybrat školu)
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - JARO 2024 - samostatný WEB
CERMAT - JEDNOTNÁ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA
- Testová zadání k procvičování - ZDE
VYHLEDÁVÁNÍ SŠ A OBORŮ:
www.infoabsolvent.cz
OBSAHUJE:
- úplnou vzdělávací nabídku všech středních škol v ČR s množstvím informací o každé škole i oboru vzdělání
- vychází z rejstříku škol, soustavy rámcových vzdělávacích programů, jsou uváděny i názvy školních vzdělávacích programů,
- je uvedeno asi 35 údajů o každé škole (telefony, www stránky, maily, vybavení, velikost školy, školné, vyučované jazyky, dny otevřených dveří apod.),
- je uvedeno asi 40 údajů o každém nabízeném oboru (přihlášení/přijatí, název ŠVP, délka studia, údaje o přijímacích zkouškách, školné, údaje o výuce jazyků, údaje o výuce IT, profil a uplatnění absolventa, rozvržení učiva, obsah vzdělání),
- velmi významné jsou podrobnosti o možnostech studia zdravotně postižených žáků (obory podle druhu postižení, druh integrace apod.).
www.atlasskolstvi.cz
OBSAHUJE:
- Vyhledávání škol a oborů
- Školy dle regionů
- Zahraniční školy
- Přijímací řízení
- Prezentační výstavy středních škol
- Potřebujete poradit, jak vybrat správný obor?
- jak se připravit k přijímacím zkouškám
https://www.nsp.cz/
OBSAHUJE:
- popis povolání a jejich specifikace
- předpoklady pro výkon povolání
- databázi spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Český průmysl v ohrožení - chybí řemeslníci
Problém přitom začíná už ve školách, respektive na středních odborných učilištích. Ta mají pramalou prestiž a hlásí kritický nedostatek zájemců. Mnohé vzdělávací instituce musely dokonce přikročit ke zrušení učebních oborů. A problém se dále prohlubuje, chybí učni i pozdější živnostníci.
Ještě v roce 2000 se přitom dle dostupných údajů vydalo zhruba 25 000 řemeslných oprávnění. O patnáct let později už to bylo pouhých 10 000. O oživení odvětví se pokouší například Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR.
Situace je vážná, některým řemeslům hrozí zánik, mnozí s příslušným vzděláním navíc odcházejí za lepšími podmínkami do zahraničí.zaměstnávání cizincůParadoxem je, že doma zájem o kvalifikované pracovníky neustále stoupá, v některých oborech zaznamenali meziroční nárůst až o několik desítek procent. Pracovní trh volá po zednících, automechanicích, ale také po elektrikářích nebo instalatérech.
Zákazník, který řemeslníka shání, se tak musí obrnit trpělivostí a čekat klidně i půl roku. Firmy mají vážný důvod k obavám o to, zda u nich vůbec za pár let bude mít kdo pracovat a budou tak moci dostát svým zakázkám.
Zvolna se totiž zvyšuje i věkový průměr těch, kteří stále v oboru pracují. Kvalifikovaný manuálně zručný odborník přitom může dosáhnout i poměrně zajímavého ohodnocení, které může být i srovnatelné s platem vrcholového manažera.
Více: ZDE
Profese a budoucnost
Zdroj informací: Národní observatoř zaměstnanosti a vzdělávání
Které profese budou v budoucnu potřeba.
On-line psychologické testy k výběru budoucí kariéry
- testy ZDE
Pro rodiče žáků 8. tříd a pro žáky 8. tříd
Test profesní orientace
Naše škola zakoupila pro žáky licenci on-line testování volby profesní orientace. Každý žák 8. ročníku obdržel svůj kód a přístupové heslo. Test může vyplnit opakovaně ve škole nebo na svém domácím počítači. ZDE
Testování je žákům poskytováno zdarma.
Hollandova teorie profesního vývoje - Antonín Mezera. Příručka ZDE (pdf, 367 kB)
INFORMAČNÍ A PORADENSKÉ STŘEDISKO PRO VOLBU POVOLÁNÍ
Žáci 8. tříd navštěvují v průběhu května INFORMAČNÍ A PORADENSKÉ STŘEDISKO PRO VOLBU POVOLÁNÍ ve Žďáře nad Sázavou.
- Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání (IPS) poskytuje poradenské služby všem občanům, kteří chtějí získat kvalifikaci, zvýšit si ji nebo potřebují poradit při změně povolání. IPS s naší školou spolupracuje již řadu let. Seminář je žákům poskytován zdarma, platí pouze dopravu.
- Jednou z činností IPS je poradenství k volbě povolání. Volba povolání je dlouhodobý proces. Rozhodování při volbě povolání závisí především na žáku a jeho rodičích. Ostatní - škola, přátelé, informační a poradenské středisko úřadu práce mohou poradit, ale ne rozhodnout. K odpovědnému rozhodnutí je potřeba mít dostatek informací a času na rozhodnutí, které není dobré nechávat na poslední chvíli.
- V průběhu volby je dobré se na jedné straně zamýšlet nad zájmy, školními výsledky, životními cíli a představami, schopnostmi, vlastnostmi a zdravotním stavem žáka. Na druhé straně je důležité znát charakteristické znaky práce - charakter pracovní činnosti, pracovní prostředky, objekty práce, pracoviště, požadované vzdělání, mzdové podmínky, pracovní doba, pracovní kolektiv, možnosti kariéry, podnikání, různé výhody či nevýhody určitého povolání. Obojí je třeba při rozhodování vzájemně porovnávat a hledat, kde jsou spolu v souladu.
- Pokud se žák rozhodne konzultovat své problémy s poradcem pro volbu povolání, je dobré navštívit IPS v doprovodu rodičů a k poradenské konzultaci se předem telefonicky objednat. Součástí poradenské konzultace může být i zájmový test, na jehož základě je možné přesněji definovat obory, které se vztahují k nejvýraznější, testem zjištěné zájmové oblasti.
Seminář pro žáky 8. tříd v IPS Žďár nad Sázavou
Nabídka společnosti Scio - ZDE
Širokou nabídku učebních materiálů společnosti Scio můžete využít i pokud se vaše dítě k přijímacím zkouškám zatím nechystá, ale potřebuje prohloubit nebo procvičit školní učivo.