Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze poskytne cibulky žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa.
Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna).
Účast v Projektu Krokus představuje způsob, jak mladým lidem názorně přiblížit tématiku holocaustu a prohloubit jejich povědomí o nebezpečí rasismu a nesnášenlivosti, tento projekt na naší škole realizujeme již od roku 2012.
2022/2023
Krokusy vykvetly:
Projektová výuka (vrstevnické učení) na téma šoa realizovaná žáky 9. tříd ve třídách 5. - 7. ročníků naší školy - více ZDE a ZDE.
Sázení krokusů - video ZDE.
2021/2022
Seznámení s projektem - více ZDE.
Sázení krokusů - video ZDE.
2020/21
Vzhledem k distanční výuce jsme v tomto roce projekt realizovali formou studia dobových dokumentů, četbou doporučené literatury a zhlédnutím dokumentárních filmů.
Ve školním roce 2019/2020 jsme se rozhodli realizaci projektu obohatit o další aktivitu. Žáci devátých ročníků vstoupili do 5. - 8. tříd s projektovou výukou, která žáky za pomoci různých aktivizujících výukových metod seznamovala s tématikou holocaustu.
Žáci devátých tříd - poslední porada před vstupem do tříd nižších ročníků
Výuka ve třídách
FOTOGALERIE Z AKCE
Rok 2018/19
Žáci, kteří navštěvují kroužek KREATIVITA, vysadili krokusy a připravili doprovedné akce pro ostatní žáky naší školy.
Krokusy vykvetly!
Příprava doprovodných aktivit jako jsou školní nástěnky, pracovní listy a keramické tabulky upozorňující na tuto tématiku.
Sázení krokusů - podzim 2018.
(Původně byly krokusy vysazeny na školní zahradě, z důvodu její rekonstrukce jsme je vysadili před školou poblíž sochy matky s dítětem.)